alarab
10 بهمن 1401 - 23:43

روایت سردار رفیعی آتانی از رشادت مردم قزوین در دوران پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی

فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین گفت: مردم قزوین در همه حوادث غرور آفرین ملت ایران نقش آفرین بوده اند و این حضور در بعضی از مقاطع بی نظیر بوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، سردار رستمعلی رفیعی آتانی عصر امروز در مراسم ویژه ایام الله دهه فجر که به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد فجر انقلاب در سالن اجتماعات اداره برق قزوین برگزار شد، اظهار کرد: قزوینی ها در همه حوادث غرور آفرین ملت ایران نقش آفرین بوده اند و این حضور در بعضی از مقاطع بی نظیر بوده است.

وی افزود: در بعضی از مقاطع حساس همچون ۱۵خرداد، ماجراهای ملت بزرگ ایران گفته شد اما افتخارآفرینی قزوینی ها به خوبی بیان نشد. در قزوین بیش از ۱۲۰ عالم دینی به دستگیری امام راحل اعتراض کردند و این عالمان دینی به همراه مردم عزیز و مومن قزوین نقش آفرین بودند و شهدای زیادی در قشر دانشگاهی و دانش آموز و دیگر قشرها تقدیم انقلاب کردند.

فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین اضافه کرد: یکی دیگر از حوادث ماندگاری که مردم قزوین رقم زدند مربوط به آغاز روزهای پیروزی انقلاب اسلامی است. در ماجرای مقاومت مردم کرج مقابل لشگر ۱۶ زرهی و بستن راه رسیدن آن ها به پایتخت، این قزوینی ها بودند که اولین سد دفاعی را تشکیل دادند. 

سردار رفیعی آتانی تصریح کرد: در همین خیابان های قزوین سینه خیلی از مردم و جوانان ما آماج گلوله های نیروهای شاه خائن قرار گرفت. انقلاب پیروز شد و قزوینی ها باز هم در حوادث انقلاب به خصوص در دهه شصت خوش درخشیدند و گل سرسبد این خطه در دوران مظلومیت نظام جمهوری اسلامی، رئیس جمهور شهید محمدعلی رجایی است.

وی ادامه داد: قزوینی ها چند شخصیت بی جایگزین تقدیم انقلاب کردند. دیگر جنگی نمی شود تا طلبه ای در اول جنگ اسیر بشود و او نجات دهنده اسرا در اسارتگاه های صدام باشد. این شخصیت بزرگ، سید آزادگان حجت الاسلام ابوترابی عزیز ما و ملت بزرگ ایران است که بی جایگزین است و دیگر چنین شخصیتی تکرار نمی شود.

فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین با اشاره به شخصیت برجسته شهید لشگری به عنوان یکی از چهره های شاخص استان قزوین، گفت: خلبانی که بیش از ۱۸ سال اسارت را به تنهایی در غربت زندان های بعثی تحمل کرد، سند استقامت و ایستادگی این ملت بود. او متعلق به این ملت است. سرلشگر خلبان بسیجی شهید عباس بابایی نیز از سرمایه های ارزشمند این ملت بوده و هست اما این عزیزان تنها شناسنامه و هویت قزوینی ها نیست.

سردار رفیعی آتانی افزود: بیش از ۳ هزار شهید قزوینی در یگان های مختلف غریبانه رفتند. قزوینی ها در دو گردان در لشگر پر آوازه نجف اشرف در رکاب حاج احمد کاظمی، مهمان بودند اما در آنجا در همان غربت می درخشیدند، احمد اللهیاری فرمانده غواص نجف اشرف از فرزندان قزوین بود.

این مقام ارشد نظامی اضافه کرد: در مقطعی دیگر، در لشگر ۱۷ علی بن ابی الطالب قزوینی ها مهمان آن لشگر بودند. اما بسیار خوش درخشیدند و در میدان حقیقی نبرد و عمل حضور داشتند و جانشین این لشگر در عملیات غرورآفرین خیبر، شهید حسن پور بود.

فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین بیان کرد: پس از جنگ تحمیلی، در شمال غرب کشور که گروهک پژاک بر کردستان ما تاخت، در مناطقی که به پشتیبانی آمریکا و اسرائیل جنایتکار در اشغال پژاک بود، آن روز بنده به عنوان فرمانده تکاور قمی ها نبرد قزوینی ها را دیدم. در سه محوری که عملیات شد فرمانده هر سه محور قزوینی ها بودند و این نیز برگ زرین دیگری در رشادت فرزندان قزوین پرافتخار بر تاریخ این مرز و بوم است.

سردار رفیعی آتانی یادآور شد: امروز قزوین برخوردار از همین مدیران خوب است. تبیین، یعنی همین واقعیت های جامعه را روایت کردن و با این حقایق قزوین به شما اطمینان می دهم همه تلاش ها در راستای این است که عزت مردم عزیز تامین شود. 

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1008816